top of page

Proč přírodní šampon? Aneb nebezpečné látky v kosmetice.

  • antonovaconsulting
  • 9. 6. 2016
  • Minut čtení: 4

Proč je poslední dobou takový hype okolo přírodní kosmetiky a šamponů?

Lidé od jak živa touží po krásném mladém vzhledu, snaží se zastavit čas a vypadat co nejmladší, nejkrásnější. Už za časů Kleopatry lidé pečovali o svá těla a vlasy nejrůznějšími přípravky, některé fungovaly lépe, jiné méně, ale všechny tehdejší produkty byly čistě přírodní a neobsahovaly nebezpečné chemické sloučeniny. S pokrokem lidstva, přišlo znečištěné prostředí, stres, nové civilizační choroby, delší doba života ale i rychlejší stárnutí a proto se lidé snaží vypadat lépe, než kdy před tím. Paradoxně čím je jejich honba za krásou a mládím úzkostlivější, tím více si škodí, protože lidstvo nikdy nedostávalo do těla tolik nebezpečných látek, jako v dnešní době. Kosmetické produkty ale i potraviny obsahují nebezpečné nebo karcinogenní složky, které dlouhodobě poškozují organizmus nebo vyvolávají alergie.

Pokud chceme žít a vypadat zdravě a mladě, musíme si dávat pozor na to, co jíme, jak žijeme a v neposlední řadě jaké produkty používáme a co obsahují. Slova Bio a organic, jsou ve světě populární již velmi mnoho let a hodně kosmetických firem se uchýlilo k marketingovým tahům s organickými a bio produkty. Neznamená to ale, že když produkt má nálepku bio nebo organický, že je opravdu bez chemických složek. Za většinou bio a přírodních produktů stojí obří kosmetické koncerny, které pumpují do svých výrobků chemii ať už ve větším nebo menším množství. Je dobré si pečlivě prostudovat složení na etiketě, protože existují studie, dle kterých bylo dokázáno, že i organické výrobky obsahovaly karcinogenní složky jako je například 1,4 Dioxane. (1)

Věděli jste, že za většinu vašich problémů s vlasy, jako jsou lupy, ekzémy, svědění, vypadávání či šedivění, může Váš šampon? Tak si raději prostudujte etiketu na té plastové lahvičce, co máte v koupelně, pak možná budete chtít zkusit šampon přírodní.

Produkty nebo složky nebezpečné pro naše tělo a měli bychom se jim vyvarovat, protože zapříčiňují vznik rakoviny, alergií a jiných vážných nemocí.

Dioxane Je karcinogenní látka, přidává se do produktů s mýdlovými roztoky, pěny do koupele, šampony, tekutá mýdla.

Nekupujte výrobky, které obsahují tyto složky

Sodium laureth sulfate nebo cokoliv co má v názvu "myreth," "oleth," "laureth," "ceteareth," cokoliv jiného co obsahuje "eth," "PEG," "polyethylene," "polyethylene glycol," "polyoxyethylene," nebo "oxynol,"

Propylene Glycol je obsažen v chladicích kapalinách motorů a nemrznoucích směsích, průmyslových barvivech a lepidlech. Navzdory skutečnosti, že bezpečnostní list varuje předtím, kontaktaktem s pokožkou, protože je silně dráždivý a může způsobit poškození ledvin a jater, je více než pravděpodobné, že ho najdete ve svém šamponu.

Parabeny jsou chemické látky, které jsou obsaženy v téměř každém známém kosmetickém přípravku, protože zabraňují množení bakterií. Jsou obsaženy například v deodorantech, zubních pastách, opalovacích krémech. Ukázalo se, že napodobují působení ženského hormonu estrogenu, který zvyšuje riziko rakoviny prsu. Parabeny jsou zvláště nebezpečné v deodorantech, jelikož jej aplikujeme a čerstvě oholenou kůži. Dostává se do krevního oběhu velmi rychle.

Parabeny mají nepříjemné vedlejší účinky, ničí ochranný film pokožky a vlasů a zanechává je oslabené, bez života a matné.

Nekupujte výrobky, které obsahují tyto složky: metylparaben (E 218 ), etylparaben (E 214 ), propylparaben (E 216 [) a butylparaben.

Sulfáty jsou široce používanou chemickou složkou, která rozkládá nečistoty a mastnotu a pěkně pění. Jsou tedy použity skoro ve všech kosmetických výrobcích: v pěnách, mýdlech, šamponech.

Při dlouhodobém používání šamponů s touto složkou sulfát začne vlasy vysušovat a odstraní z nich veškerou mastnotu, včetně ochranné vrstvy, která působí antibakteriálně. Sulfáty vysušují vlasy kořínky i pokožku, která je podrážděná a svědí, začnou se dělat lupy a můžou zapříčinit i vypadávání vlasů. Při použití na kůži ve formě mýdel nebo sprchových gelů máme pocit, že se musíme rychle něčím namazat. Sulfáty kůži dráždí, vysušují, oslabují a způsobují alergické reakce.

Sulfáty jsou detergenty, které denaturují (rozkládají) proteiny a vlasy se skládají z 90% z proteinu.

A následek? Předčasné stárnutí vlasů = šedivění = vypadávání

Nekupujte výrobky, které obsahují tyto složky:

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate) Sodium Lauryl Sulfoacetate, Disodium Cocoyl Glutamate, Decyl Glucoside

Silikony se přidávají do šamponů a kondicionérů aby byly vlasy jemné a hladké. Vlasy obalují nepropustným filmem, který jen tak nevymyjete. Vlas tedy není schopen přijmout žádné látky ani hydrataci. Obdobné působení má i v kosmetice.

Nekupujte výrobky, které obsahují tyto složky:

látky, jež mají v názvu CONE, SILOXANE či CONOL (např. DIMETHICONE, AMODIMETHICONE, TRIPHENYL TRIMETHICONE, CYCLOPENTHASILOXANE, DIMETHICONOL).

Přechod od silikonů k přírodním šamponům může být dost náročný. Je třeba vyloučit silikony z veškeré vlasové kosmetiky. Díky silikonům vlasy vypadají hebce, zdravě a lesknou se. Než se silikony vymyjí, budou vaše vlasy bez lesku a hebkosti.

Těch nebezpečných látek je hrozně moc, nebudu tedy vypisovat všechny protože původně jsem se chtěla zaměřit pouze na šampony, ale většina z nich je obsažena i jiných kosmetických produktech. Další složky na které si dát pozor jen ve zkratce

Pižmo se používá jako vonná látka, která se ale může hromadit v těle, dráždí kůži a narušuje hormonální rovnováhu. V některých laboratorních testech ji spojují i se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.

Umělé parfémové složky, které patří mezi pět největších alergenů způsobují astma a vyvolávají astmatické záchvaty .

Methylisothiazolinone (MIT) je chemická látka používaná v šamponech, aby se zabránilo vzniku bakterií a má škodlivé účinky na nervový systém.

Minerální oleje, parafin a vazelína (petrolatum) tyto výrobky (z ropy) ucpávají póry a zapříčiňují hromadění toxinů, zpomalují růst buněk, mají na svědomí dřívější známky stárnutí, zvyšují riziko rakoviny a narušují hormonální aktivitu. Pozor na vonné svíčky obsahující parafín! Při hoření se do ovzduší uvolňuje i formaldehyd, toluen a benzen. Vdechujete rakovinotvorné látky.

Toluen je vyrobený z ropy nebo černouhelného dehtu a nachází se v mnoha syntetických vonných látkách. Vyvolává anémii, zhoršuje krevní obraz, poškozuje játra, ledviny. Je obsažen v laku na nehty, v barvách na vlasy. Uhelný dehet je karcinogen, který se skrývá v produktech pod označením FD&C a D&C (to jsou barviva, která úřad pro kontrolu léků a potravin schválil pro použití v potravinách (food) léčivěch (drugs) případně i v kosmetice (cosmetics)

Formaldehyd je považován za karcinogen a způsobuje podráždění kůže.

Parafenylenediamin je barvivo, nebezpečná látka v barvách na vlasy.

Diethanolamine neboli DEA blokuje vstřebávání živin cholinu který je životně důležitý pro vývoj mozku. Těhotné ženy mají jeho zvýšenou potřebu pro správný vývoj plodu.

DEA snadno reaguje s dusitany v konzervačních látkách a nečistotami a vytváří tak nitrosodiethanolamin ( NDEA ) což je silný karcinogen.

Zdroje a výborné stránky o chemii v kosmetice nebo jídle

http://www.slozenikosmetiky.cz/

http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/04/05/carcinogens-found-in-quot-organic-quot-personal-care-products.aspx

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/07/29/do-you-know-whats-in-your-shampoo.aspx

http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/14-dioxane/

http://www.magazin-lohas.cz/blog/228/Kosmeticke-etikety-Co-konkretne-je-spatne/#.V200JfmLRhE

Comentarios

No se pudieron cargar los comentarios
Parece que hubo un problema técnico. Intenta volver a conectarte o actualiza la página.

JAK NA TO

#1 

Vždy přizpůsobte recept svému typu pleti. Co výborně funguje pro mastnou pleť, nemusí být to pravé pro suchou pleť.  

 

#2

Před použitím výrobku otestujte, zda se neobjeví alergická reakce.  Pokud máte např. alergii na oříšky nepoužívejte mandlový olej.

 

#3

Nejprve si přečtěte sekci "jak na to" a dodržujte při výrobě kosmetiky hygienická a bezpečnostní pravidla.  

#3

Přírodní kosmetika má kratší dobu trvanlivosti. Pokud změní barvu či vůni, přestaňte ji používat.

KATEGORIE

TAGY

bottom of page