top of page

Postupy a základy pro výrobu přírodní kosmetiky doma

  • antonovaconsulting
  • 1. 6. 2016
  • Minut čtení: 4

Produkty na olejové bázi

Neobsahují vodu, aktivní látky a extrakty se rozpouští v oleji a jsou jednodušší na přípravu. Jsou to například balzámy, oleje, šlehaná másla, vosky. Do těchto produktů není nutné přidávat konzervanty. Pro výrobu tedy používáme pouze látky rozpustné v oleji – kokosový nebo konopný olej, bambucké máslo, mangové máslo, esenciální oleje, infúze bylin v oleji.

Produkty na vodní bázi

Tyto produkty obsahují vodu nebo se s vodou velmi dobře mísí. Jsou to například pleťové vody a tonika, masky. Aktivní látky se ve vodě rozmixují nebo rozpustí. Pro výrobu tedy používáme pouze látky rozpustné ve vodě – hydrosoly, hydroláty, extrakty rozpustné ve vodě (heřmánkový, ze zeleného čaje), sušené rostliny, glycerin, med, různé květové vody, proteiny, panthenol, aloevera gel.

Do těchto produktů musíme přidávat konzervanty!

Emulze a Emulgátory

Emulze, například kondicionéry, tělová mléka nebo krémy vzniknou spojením vody, oleje a v nich rozpustných látek za pomocí emulgátoru.

Můžete se stavět na hlavu, jak chcete, ale pokud budete míchat olej nebo látky rozpustné v oleji s vodou, tak se nespojí. Je to jako s odličovačem na vodě odolný make up. Před použitím protřepat, na chvíli se spojí, ale po chvíli se látky opět oddělí.

Emulgátory umí spojit vodu a olej ve směs, která se nerozdělí, a nebudete muset před každým použitím produkt protřepávat. Můžete si tak do tělového krému nebo mléka přidat zvláčňující glycerín, který je rozpustný ve vodě. Podle množství přidané vody vznikne mléko nebo krém.

Pokud si chceme do pleťové vody přidat pár kapek esenciálního oleje, tak použijeme stabilizátor např. Polysorbat 20, to ale funguje jen na minimální množství. Tedy opravdu jen pár kapek.

Nejběžnějšími emulgátory jsou emulgační vosk NF a BTMS e formě peletek, vloček ale například polysorbat 20 a polsorbat 80 jsou tekuté.

Aby vznikla emulze, musíte použít správný chemický emulgátor, suroviny zahřát a míchat ručně nebo mixérem aby se správně spojily.

POSTUP

V jedné žáruvzdorné misce smícháme suroviny rozpustné v oleji a ve vodní lázni zahřejeme na 70 stupňů. (oleje, másla, emulgátory, ko-emulgátory, zahušťovadla a v oleji rozpustné aktivní látky)

V druhé žáruvzdorné misce smícháme suroviny rozpustné ve vodě a ve vodní lázni zahřejeme na 70 stupňů.(voda, květové vody, aloe very, vilínová voda, laktát sodný a další ve vodě rozpustné aktivní látky)

Po zchladnutí na maximálně 45-50 stupňů přidáváme do emulgované směsi aktivní látky, které nemají rády vysoké teploty (například hydrolyzované proteiny, panthenol, esenciální a parfémové oleje, silikony, konzervanty a další na teplo citlivé látky).

ZÁKLADNÍ INSTRUKCE PRO VÝROBU KRÉMU NEBO MLÉKA

Předem si připravte sterilizované kelímky nebo lahvičky (povaříme ve vodě nebo na páře)

1. Zvažte si všechny suroviny olejové fáze do misky a vložte do vodní lázně

2. Zvažte si všechny suroviny vodní fáze do druhé misky.

2a Vynulujte váhu a zvažte si kompletní vodní fázi včetně misky a všech surovin, abyste byli schopni dodat množství ztracené vody, která se odpaří během udržovací fáze. Do třetí misky si pak dejte stranou zahřívat vodu nebo květovou vodu, kterou jste použili do vodní fáze, abyste ji mohli doplnit po kontrolním vážení.

3. Zahřejte obě fáze ve vodní lázni na 70°C a udržujte tuto teplotu po dobu 20 minut. Je to kvůli tomu, abyste „zabili“ veškeré špatné mikroorganismy, které mohou suroviny obsahovat; a kvůli tomu, abyste měli jistotu, že obě fáze budou mít stejnou teplotu v momentě, kdy je budete míchat dohromady.

3a. Po 20-ti minutách si vynulujte vaši váhu a opět zvažte svou kompletní vodní fázi včetně misky, ve které ji zahříváte. Hmotnost bude nižší, protože se část vody odpařila. Z vody, kterou si zahříváte bokem, pak dolijte na stejnou hmotnost, kterou jste měli v bodě 2a.

(V případě, že vynecháte udržovací dobu 20 minut, s největší pravděpodobností se v krému nebo mléce začnou šířit mikroorganismy nebo bakterie, aniž byste to vůbec zpozorovali a konzervant už v tomto případě nepomůže. Takto vyrobený krém může udělat více škody než užitku)

4. V tuto chvíli nalijte slabým proudem vodní fázi za neustálého míchání mixérem do olejové fáze. Míchejte poctivě, dokud teplota neklesne na 45-50°C.

5. V momentě, kdy má vaše směs teplotu pod 45°C přidejte suroviny z chladící fáze a opět velmi pečlivě míchejte. (Doporučená doba míchání je zhruba tak dlouho, dokud krém nebo mléko nebude mít teplotu kolem 28-30°C).

6. Před přendáním do kelímku nebo lahvičky (u lehčích mlék) nechte krém úplně vychladnout.

7. Vždy si u každého vyrobeného krému vytvořte etiketu se surovinami a datem výroby, abyste si ho mohli vyrobit znovu, nebo ho vyhodit, když už bude špatný.

SHRNUTÍ

Vždy pří výrobě krému nebo mléka dodržte zahřívací a udržovací fázi 20 min! Pokud to vynecháte, nebudete mít jistotu, že složky mají stejnou teplotu a proto se správně nespojí a budou velmi nestabilní. Později se oddělí a mohou v ní vznikat škodlivé mikroorganismy.

Pokud budeme vodní a olejovou fázi zahřívat na 70°C a budeme udržovat tuto teplotu po dobu 20minut, máme jistotu, že emulgátor bude v oleji velmi dobře rozpuštěný, a ikdyž lijete vodu do oleje, nakonec se přemění na emulzi olej ve vodě, která je VELMI STABILNÍ!

Antioxidanty:

Například Vitamin E, Rozmarýnový extrakt nebo Extrakt z grepových jader a přidáváme je do olejové fáze, aby oleje nežlukly.

Konzervanty:

Například Cosgard, brání množení bakterií a přidáváme vždy, když je součástí produktu voda. Do produktů na čistě olejové bázi konzervanty přidávat nemusíme.

Přírodní konzervanty - esenciální oleje a různé byliny jako rozmarýn, hřebíček, tymián, skořice, tea tree a levandule. Ale musely by být dávkovány ve větším množství což například u skořice nebo hřebíčku může způsobit podraždění kůže.

Zdroj:http://domaci-kosmetika.eu/

Comments


JAK NA TO

#1 

Vždy přizpůsobte recept svému typu pleti. Co výborně funguje pro mastnou pleť, nemusí být to pravé pro suchou pleť.  

 

#2

Před použitím výrobku otestujte, zda se neobjeví alergická reakce.  Pokud máte např. alergii na oříšky nepoužívejte mandlový olej.

 

#3

Nejprve si přečtěte sekci "jak na to" a dodržujte při výrobě kosmetiky hygienická a bezpečnostní pravidla.  

#3

Přírodní kosmetika má kratší dobu trvanlivosti. Pokud změní barvu či vůni, přestaňte ji používat.

KATEGORIE

TAGY

bottom of page