top of page

Nadměrné vypadávání vlasů

  • antonovaconsulting
  • 3. 7. 2016
  • Minut čtení: 4

Nejednu ženu trápí nadměrné vypadávání vlasů. Podívejte se na nejčastější příčiny a jak proti nim bojovat. Nejčastějším důvodem proč nám padají vlasy jsou hormony a stres.

Od té doby co mi vyoperovali polovinu štítné žlázy (někdy kolem 23 roku života), mám problémy s vlasy. Nadměrně a brzy začaly šedivět, pořád mi vypadávaly, někdy více jindy méně, ale nikdy to ale nebylo tak hrozné jako nyní, když se začala blížit čtyřicítka. Začala jsem si tedy o tom zjišťovat více, protože doktorům na tom nic divného nepřišlo.

Z čeho jsou vlasy?

Vlasy se skládají z hlavně z proteinů, uhlíku, vodíku, kyslíku, dusíku, železa, mědi, zinku, jódu, 20 různých druhů aminokyselin, lipidů a vody.

Proč nám padají vlasy?

  • Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy / Hashimoto

  • Hypotyreóza neboli zvýšená funkce štítné žlázy

  • Nízká hladina železa a vitamínu B12

  • Vysoké nebo nízké hladiny estrogenu, nízká hladina progesteronu, nebo snížená hladina hormonů v souvislosti s menopauzou

  • Vysoká hladina testosteronu

  • Zvýšení DHT (Dihydrogen testosteron je mužský hormon, způsobuje plešatění)

  • Zvýšený stres - náhlé snížení hmotnosti, těhotenství

  • Léky: antidepresiva, beta-blokátory, které se používají při léčbě vysokého tlaku, onemocnění srdce a poruch rytmu, nesteroidní antirevmatika a nesteroidní protizánětlivé léky - aspirin, ibuprofen, a naproxen

  • PCOS - Syndrom polycystických vaječníků

  • Onemocnění pokožky hlavy, alopecie

  • Chemoterapie

  • Nevhodná vlasová kosmetika

Příčiny

1. Hormony

Zdá se, že nejčastější příčinou padání vlasů je snížená funkce štítné žlázy, a nerovnováha ženského a stresového hormonu. Dobrá zpráva je, že se to dá zastavit za pomocí dobré životosprávy a hormonální léčbou.

Správná funkce štítné žlázy je důležitá pro všechny metabolické procesy v našem těle včetně růstu vlasů a regenerace kůže. Pokud je štítná žláza pomalejší, zpomaluje se i tělo, přichází nadváha, zácpa, únava a důsledkem může být špatná kvalita vlasů nebo jejich vypadávání.

Menopauza a s tím spojený pokles ženských hormonů nebo naopak zvýšená hladina mužského hormonu testosteronu a DHEA při PCOS je další příčinou vypadávání vlasů.

Vypadávaní vlasů po těhotenství je celkem časté a po čase vymizí samo. Pokud přetrvává i po několika měsících, nechte si zkontrolovat štítnou žlázu, těhotenství totiž může spustit hypotyreózu nebo Hashimoto auto-imunní onemocnění štítné žlázy.

2. Nedostatek živin

Pokud máte vlasy suché, lámavé a padají vám, může to být způsobeno nedostatkem železa a vitamínů B. Nechte si udělat test na obsah železa a vitamínů, ale je důležité zjistit, co způsobuje nedostatek železa v těle. Pokud jste vegetarián nebo vegan, je mnohem složitější si udržet správnou hladinu železa a vitamínů B, jehož je nejvíce obsaženo v mase a vejcích.

Máte střevní záněty, které mohou bránit vstřebávání živin z potravy? Zánět může ovlivnit hladinu pro biotických bakterií, což může nepříznivě ovlivnit syntézu B12. Měli byste mít dostatečný přísun kvalitního proteinu z různých zdrojů jako jsou ryby (ne z rybích farem) hovězí (spásající trávu, místo krmných směsí) vejce a jehněčí a dále přísun esenciálních mastných kyselin například z oleje z tresčích jater, divokého lososa nebo hovězího. Tyto potraviny jsou také důležité pro hormonální rovnováhu.

Nedostatek živin může být způsoben i zvýšenou propustností střeva (Leaky gut)

3. Kvasinková infekce

Některé auto imunní onemocnění nebo silné přemnožení kvasinek může také zapříčinit vypadávání vlasů. Jedním z mnoha projevů kandidózy jsou křehké suché vlasy (pokožka hlavy suchá či naopak mastná), tvorba lupů, padání vlasů, nadměrné maštění vlasů. Při kandidóze bychom měli omezit Kávu, čaj, cukry, bílou mouku. Dobře naopak působí česnek, cibule, křen, extrakt z grepových jader, tea tree oil. Dále je vhodné zvyšovat imunitu (Echinacea, enzymové preparáty) a pít pro-biotické nápoje, kefír, jogurty s živou kulturou.

4. Hypotyreóza

Pročetla jsem několik internetových stránek a na některých je zmiňována léčba jódem (tablety) se selenem. Klasická léčba štítné žlázy je spíše proti jodu, zkuste se zeptat vašeho lékaře na jeho názor.

Léčba jódem má ale nepříjemné detoxikační projevy. Nejčastější jsou projevy s příznaky chřipky, bolesti hlavy, vyrážky, bolesti, kožní vyrážky. Příznaky můžete zmírnit koupelí se Epsom solí, omezit kofein a zvýšit příjem tekutin, přidat vitamín D3. Protože jód nahradí bromid a fluorid ve vaší štítné žláze (toxiny, které by tam být neměly) doporučuje se také léčebná kúra solí, která pomůže tyto toxiny vyplavit z těla. Více o snížené funkci štítné žlázy a dietě zde.

Řešení

1. Strava

To co jíte je velmi důležité, protože pokud máte nedostatek živin a vitamínů díky nevhodné stravě,

vaše kůže, nehty a vlasy budou trpět. Je vhodné vyřešit všechny problémy se stravou. Ne nadarmo se říká, jsme to, co jíme a vstřebáváme.

  • Denní příjem 15 gramů proteinů organického, živočišného původu

  • Zařaďte zdravé tuky - kokosový olej, avokádo, olivový olej, losos, sardinky, mandle, máslo a snižte příjem rafinovaných sacharidů

  • Konzumujte vývar z kostí, který je obsahuje kolagen a želatinu (výborné pro vlasy a kůži)

  • Jezte hodně listové zeleniny bohaté na minerály

  • Zkuste zvýšit hladinu železa přírodním doplňkem Floradix Železo+

  • Zažívací enzymy na podporu trávení a vstřebávání látek z potravin.

  • Jezte pro biotické potraviny abyste zvýšili hladinu správných bakteriích ve střevní mikroflóře. Podpoříte tím správné trávení a vstřebávání živin. Zdroje: domácí fermentovaná zelenina (zelí, mrkev, kedlubny), kefír.

  • Zvyšte přísun esenciálních mastných kyselin, vápníku, hořčíku, mědi a zinku (zinek je v ústřicích a v mase z dobytka spásajícího trávu)

2. hormony

Pokud si myslíte, že máte v nerovnováze hormony, nechte si vyšetřit hladinu ženských hormonů, DHEA a kortizolu a dále i hormony štítné žlázy TSH, T3, T4, TPO & AB protilátky. Po té s lékařem konzultujte správné nasazení léků.

Normální hodnoty TSH jsou mezi 1 až 1,8 zvýšená hodnota TSH nad 2,5 znamená zpomalenou funkci štítné žlázy ikdyž hodnoty T3 a T4 jsou v normě.

3. Vlasová kosmetika

Vypadávání vlasů může být zapříčiněno nevhodnou kosmetikou, chemickými reakcemi (barvení, trvalá) a stylingové přípravky. Přečtěte si proč je PH důležité pro Vaše vlasy.

Přechod na přírodní šampony se doporučuje, pokud máte problémy s lámavými, suchými nebo mastnými vlasy, lupy. Více o přechodu na přírodní šampony. Vhodné je také používat masku na vlasy z avokáda, olivového oleje a žloutku.

4. Doplňky stravy

Snažte se, aby všechny doplňky byly přírodní než syntetické, kde je to jen možné

  • Floradix - při nedostatku železa (neberte, pokud máte hladinu železa v pořádku, nechte se otestovat)

  • B komplex vitamín

  • Kvalitní rybí olej pro omega 3 mastné kyseliny

  • Biotin pro vlasy a nehty

  • Probiotika pro zdravá střeva

  • želatina - nejlépe ve formě domácího vývaru z masa kostí a chrupavek (nebo kapsle)

  • DHT blokátory - saw palmetto, olej z dýňových semínek

  • Zinek

5. Maska proti vypadávání vlasů

60 ml jojobového oleje, 3 kapky od každého oleje – rozmarýnový, levandulový, cedrové dřevo.

Naneste na vlasy a masírujte pokožku hlavy 5 minut, nechte působit hodinu. Poté umyjte.

Zdroje:

holistická výživa a wellnes http://www.maryvancenc.com/

http://breastcancerchoices.org/drshevin.html

https://draxe.com

http://nourishingliberty.com/

Comments


JAK NA TO

#1 

Vždy přizpůsobte recept svému typu pleti. Co výborně funguje pro mastnou pleť, nemusí být to pravé pro suchou pleť.  

 

#2

Před použitím výrobku otestujte, zda se neobjeví alergická reakce.  Pokud máte např. alergii na oříšky nepoužívejte mandlový olej.

 

#3

Nejprve si přečtěte sekci "jak na to" a dodržujte při výrobě kosmetiky hygienická a bezpečnostní pravidla.  

#3

Přírodní kosmetika má kratší dobu trvanlivosti. Pokud změní barvu či vůni, přestaňte ji používat.

KATEGORIE

TAGY

bottom of page