Stačí pít detoxikační vody?
- antonovaconsulting
- 5. 7. 2016
- Minut čtení: 3
Jak vlastně funguje detox a jak se z těla odplavují toxiny? A opravdu stačí jen pít vodu s ovocem?
Je to skvělý a zdravý způsob jak nahradit sladké limonády plné cukrů a nezdravých látek a zvýšený příjem tekutin pomůže tělu toxiny vyplavit, tak si to pojďme zpříjemnit.

Co je detoxikace
Detoxikací chceme naše tělo zbavit parazitů, virů, bakterií, plísní a toxických látek, které se nahromadily v našem těle. Tyto nežádoucí látky, říkejme jim toxiny, se dostaly do našeho těla potravou, plícemi nebo kůží. Po té následuje jejich šíření mezi mezi buňkami, tkáněmi a orgány. Toxiny se z organizmu přirozeně vylučují. Vyloučení toxinů z těla se říká exkrece a dochází k ní především plícemi, ledvinami a stolicí. Naprostá většina chemických látek je metabolizovaná v játrech, odkud jsou vylučovány do žluče a ta pak do stolice. V lidském těle tedy probíhá neustále přirozená detoxikace.
Vedlejšími procesy pro vyloučení toxinů je exkrece potem, slinami, slzami a mateřským mlékem. Ta známá věta "Musím to vypotit" tedy není až tak pravdivá, protože nejvíce škodlivých látek vyloučíme z těla přes játra a ledviny.
Jak na detox
Pokud chceme našemu tělu pomoci, měli bychom nejdříve odlehčit játrům, aby se mohla soustředit na toxické látky, pokud jsou játra přetížená, vrací se toxiny zpět do tkání. Pro správnou funkci ledvin a vyplavení toxinů je třeba dostatek tekutin, jinak se močovina moc zahustí a toxiny se nevyplavují. Důležité tedy je, abychom dostatečně pili, protože čistá voda tvoří jen velmi malou část potravy kterou konzumujeme. Během detoxikace bychom měli za den vypít alespoň 3 litry tekutin.
Naše tělo se také potýká s vysokým počtem chemických a syntetických látek, s nimiž se náš trávicí systém nikdy předtím nesetkal. Měli bychom jíst kvalitní potraviny z přírodních zdrojů a vyhnout se konzumaci všeho, co vytvořil člověk a ne příroda. Pohyb a čerstvý vzduch je zásadní, protože nízká fyzická aktivita vede k zpomalenému krevnímu oběhu a tím i zpomalenému vylučování.
Co byste neměli neměli během detoxu konzumovat
Černý čaj a kafe, limonády, alkohol a cukr, čokoláda, mléčné výrobky (v malém množství můžete jíst ovčí, kozí, sójové mléko, sýry, jogurty), červené maso, pšenice (chleba, těstoviny), a fast food. Snažte se nesolit
co si naopak dopřát
Syrové ovoce a zelenina (Smothies), ryby, kuřecí maso, vejce, ořechy (mimo arašídů), luštěniny a tofu. Potraviny upravujte dietním způsobem.
Detoxikační voda
Ovoce nakrájíme a dáme do skleněné sklenice nebo džbánu. Napěchujeme až po okraj a zalijeme studenou vodou, necháme v lednici přes noc. Můžete si tak připravit několik lahví a vzít si je druhý den s sebou do práce, na pláž... Nejlépe používáme skleněné nádoby, dělají se také speciální lahve, ty skleněné jsou ale dost těžké na to, aby si je člověk bral s sebou. Dobrou alternativou jsou tedy infusní lahve z nezávadného plastu, některé mají i zásobník, kam se vkládá ovoce, ale toho se tam moc nevejde a pro tento účel tedy ztrácejí smysl.
Nemusíte požívat jen ovoce, ale i zeleninu, funguje to stejně a okurka v létě úžasně osvěží.
Meloun/okurka
Obsahují citrulín, což je aminokyselina, která pomáhá filtrovat a vylučovat amoniak. Amoniak v těle vzniká při spalování proteinů a je odbouráván hlavně v játrech a po té vyloučen ledvinami (močovinový cyklus.)
Citrón/ limetka
Pomáhají stimulovat a regulovat trávicí trakt (pomáhá při zácpě, pálení žáhy a nadýmání), stimuluje produkci žluči, kterou ředí. Žluč je produkována v játrech a končí v tenkém střevě, kde přítomnost žluči pomáhá vstřebávání tuků ze střeva.
Grep
je bohatý na antioxidanty a vitamín C a pomáhá v játrech odbourávat karcinogeny.
Řepa
pomáhá játrům v detoxikaci, chrání proti rakovině, zlepšuje trávení a má antirevmatické účinky. Obsahuje zinek, železo, selen, vitamín B a A. Červenou řepu by neměli konzumovat lidé s močovými kameny! Měla by se na začátku ředit s mrkvovou šťávou a poměr řepné šťávy postupně zvyšujeme. Pozor na začátku na silné koncentrace, mohou se dostavit nevolnosti nebo točení hlavy (někdo nedokáže koncentrovanou šťávu zpracovat!)
Máta
Je osvěžující a napomáhá trávení, dobře pomáhá při křečích.
Brukvovitá a listová zelenina
Tato skupina obsahuje mnoho zelených superhrdinů, které často najdete v zelených smoothies, protože zvyšují množství glukosinolátů v našem těle a pomáhají tak vytvářet trávicí enzymy.
Brokolice, kapusta, květák, zelí, salát, bok choy nebo špenát, Listová zelenina má navíc schopnost neutralizovat kovy a pesticidy.
Comments